Biyografi

Ses eğitimine Bilkent Üniversitesi'nde Devlet Sanatçımız Suna Korad ile başlayan sanatçı, daha sonra The Juilliard School of Music'de (New York) ve The Curtis Institute of Music'de (Philadelphia) olmak üzere iki Master yaptı. Amerika'daki eğitimi sırasında Metropolitan Opera National Auditions, Marian Anderson Prize ve Licia Albanese Competition gibi birçok yarışmada ödüller kazandı. 2008 yılında Salzburg Festivali'nde ilki düzenlenen Young Singers Project'e katılma hakkı kazanan mezzosoprano, The Opera Theatre of St. Louis, The Princeton Music Festival ve Santa Fe Opera (New Mexico) gibi festivallere de davet edildi. Ayrıca Brigitte Eisenfeld, Marliyn Horne ve Christa Ludwig gibi ünlü opera sanatçılarının da Master Class'larında yer aldı.

Ezgi Kutlu

2006 yılında New York'daki Carnegie Hall'da solo bir konser veren sanatçı Avrupa'daki kariyerine 2008 yılında Stuttgart Operası'nda sahnelenen Mozart'ın La Clemenza di Tito Opera'sındaki Annio rolünü söyleyerek baṣladı ve bu performansı üzerine Stuttgarter Zeitung gazetesinden "...büyüleyici güzellikteki ses" yorumunu aldı. Daha sonra defalarca Stuttgart Opera'sına davet edilen sanatçı bu opera evinde Le Comte Ory'de Ragonde, Maria Stuarda'da Elisabetta ve Handel'in Il Trionfo del Tempo e del Disinganno eserinde il Piacere gibi bir çok rol seslendirdi.

Ezgi Kutlu

2008-2010 yılları arasında ise kadrolu sanatçı olarak yer aldığı Nürnberg Operası'nda Dorabella (Cosi Fan Tutte), Maddalena (Rigoletto), Cherubino (Le Nozze di Figaro), Sinaide (Moise et Pharaon) ve Der Komponist (Ariadne auf Naxos) rolleri ile sahne aldı.

İngiltere debüsünü Garsington Operası'nda 2009 yılında Rossini'nin La Cenerentola'sında söylediği başrol ile yapan mezzosoprano daha sonra Opera Rara'nın daveti üzerine, Londra'da Royal Festival Hall'da yine Rossini'nin Aureliano in Palmira Operası'nın CD kayıt ve konser performansında Publia rolü ile yer aldı.

İtalya'da ilk sahne alışını ise 2011'de Roma Operası'nda yapan sanatçı, Verdi'nin Nabucco Operası'nda Fenena rolünü Dünyaca Ünlü Şef Riccardo Muti eşliğinde seslendirdi. Düsseldorf Operası Deutsche Oper am Rhein'da Carmen rolünü seslendiren sanatçı, yine aynı rolle Komische Oper Berlin Operası'nda da sahne aldı. Berlin'de seslendirdiği diğer roller arasında Penelope (Odysseus), Cornelia (Giulio Cesare in Egitto) ve Amastre (Xerxes) yer aldı.

Solisti olduğu konserler arasında ise Nordnederlands Orkestrası ile Hollanda'da bir konser dizisi ve Porto'nun Casa della Musica konser salonunda şef David Parry yönetimindeki orkestra ile yaptığı debüt de bulunmaktadır. Ayrıca Belçika'nın Vlaander Opera'sı ve Luxembourg Opera'sında Christoph Walz'ın sahnelediği Der Rosenkavalier Operası'nda Annina rolünü seslendirdi.

Garsington Opera'sında 2016 yılında Isabella (L'italiana in Algeri) rolü ile tekrar sahne alan sanatçı, aynı yıl Barcelona'nın Gran Teatre del Liceu Opera'sında Die Zauberflöte'de 3. Dame olarak sahnedeydi.

Mozart'ın Betulia Liberata eserinde seslendirdiği Giuditta rolü ile 2017 yılında Frankfurt Opera'sında debüt yapan Ezgi Kutlu, sonraki sezonlarda Stuttgart Opera'sında Maddalena (Rigoletto), Fenena (Nabucco), Donna Elvira (Don Giovanni) ve Komische Oper Berlin'de Maman, La Tasse Chinoise ve La Libellule (L'enfant et les sortilèges) rollerini seslendirdi.

Avusturya Graz Operası'nda ilk defa 2018 yılında Cavalleria Rusticana'da Santuzza rolü ile sahne alan sanatçının yer aldığı bu prodüksyonun CD kaydının, yakın zamanda yayınlanması planlanmaktadır.

Ezgi Kutlu Fransa debüsünü bu yıl Strazburg Operası, Opéra National du Rhin sahnesinde Lucrecia (Beatrix Cenci) rolü ile yaptı ve yer aldığı bu prodüksyon Fransa'da yılın en iyi opera performansı dalında "Le Grand Prix" ödülünü kazandı.

Carl Orff Festivali'nde ilk defa bu sezon Tonami (Gisei) rolü ile yer alan sanatçı, yine bu sezon Komischer Oper Berlin Sahnesi'nde Semele'de Juno ve Jephtha'da Storgé rollerini seslendirecektir.

Program

 • 25, 26 Eylül 2019 Opéra National du Rhin, Strasbourg
  Konser
 • 28 Eylül 2019 Opéra National du Rhin, Strasbourg; La Filature, Mulhouse
  Konser
 • 4, 12, 15, 18, 21, 29 Aralık 2019 / 7. Mayıs 2020 Komische Oper Berlin
  Juno in “Semele
 • 21, 31 Mayıs / 5, 13, 19, 25 Haziran / 3 Temmuz 2020 Komische Oper Berlin
  Storgè in “Jephtha

İletişim